tuk

Економија

За 30 отсто намален прометот на угостителите, бараат измени на најновите КОВИД мерки

А1он
Драстично е намален прометот на угостителите откако стапија во сила најновите мерки за заштита од КОВИД. Изнесува помалку од 30 отсто во однос на изминатите
Економија

ССК ќе издава меѓународен сертификат „Safety Travel Stamp“

А1он
Со цел гарантирање на безбедни услови за престој и користење на услуги во угостителските објекти, хотелите, мотелите, автокамповите Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)
Економија

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

А1он
Од 17,8 милиони евра, колку што тежи шестиот пакет на економски мерки, само за угостителството се предвидени 9,9 милиони евра и сметаме дека тоа е
Економија

И танц-клубовите на протест, бараат укинување на забраната за нивна работа

А1он
Танцовите центри во земјава, вкупно 46, бараат укинување на забраната за нивна работа и финансиски надомест за претпрените штети изминатата година. И тие од вчера
Економија

НУК со пресметки кои угостители колку треба да добијат од шестиот пакет мерки

А1он
Со новиот пристап за надомест на штетите и загубите како резултат на носењето рестриктивни мерки со кои се забранува или ограничува работењето на угостителските објекти,
Економија

Власта и опозицијата со различни толкувања за шестиот пакет мерки, туристичко-угостителскиот сектор денес ќе го каже својот став

А1он
Шестиот пакет мерки, тежок 17,8 милиони евра, предизвика различни толкувања и реакции. Според власта, тој е таргетиран, со поддршка насочена кон најпогодените сектори и ќе
Економија

Од утре и сметководителите на протест, ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници

А1он
Сметководителите од утре ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници и заедно со нив ќе протестираат. Незадоволни од игнорантскиот однос на власта и непочитувањето на
Економија

Бектеши: Планираме помош од десет милиони евра за туристичко-угостителскиот сектор

А1он
Над десет милиони евра во шестиот пакет на економски мерки ќе бидат наменети за помош на туристичко угостителскиот сектор, најави денеска министерот за економија Крешник
Економија

Туристичко-угостителската комора: Ќе можете ли да ни помогнете?

А1он
Членовите на Туристичко-угостителската комора, претставници на угостителските објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, денеска на пладне пред Министерството
Економија

Рестораните за свадби бараат протоколи за да почнат со работа, во спротивно масовно ќе протестираат

А1он
Итно укинување на членот 14 од Уредбата донесена на 23.06.2020 со кој се забранува организирање секаков вид настани (свадби, крштевки, родендени) во отворен и затворен