tadzikistan

Свет

Силен земјотрес во Таџикистан, петмина загинати

А1он
Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтерова скала го погоди изутринава источниот дел на Таџикистан, при што загинаа најмалку пет лица, соопштија властите. Епицентарот
Свет

Главниот граничен премин помеѓу Авганистан и Таџикистан сега е во рацете на талибанците

А1он
Талибанците денеска ја презедоа контролата над граничниот премин помеѓу Авганистан и Таџакистан, како и над областите коиводат до градот Кундуз. Талибанците го зазедоа преминот Шри
Свет

Повлекување на силите на Киргистан и Таџикистан од зоната на судири

А1он
Воените и полициските сили на Киргистан и на Таџикистан започнаа со повлекување на своите припадници и воената опрема од зоната на судири долж границата меѓу
Свет

Киргистан и Таџикистан потпишаа примирје, следниот ден триесет загинати

А1он
Бројот на убиени државјани на Киргистан во оружените судири на границата со Таџикистан се зголеми на 31, соопшти киргистанското Министерство за здравство. – Според најновите
Свет

Претседателот на Таџикистан, Емомали Рахмон, прогласи победа над коронавирусот

А1он
Претседателот на Таџикистан, Емомали Рахмон, денеска изјави дека во оваа мала и сиромашна земја во Централна Азија заврши епидемијата на коронавирусот . Според официјалните податоци,
Свет

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

А1он
Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Таџикистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Засега нема извештаи за евентуални жртви или материјална