sud za voeni zlostorstva

Регион

Хашкиот суд на 8 јуни ќе ја соопшти правосилната пресуда за Ратко Младиќ

А1он
Второстепената пресуда во постапката против поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде соопштена на 8 јуни, одлучи Хашкиот трибунал. Пресудата по
Регион

Топ Чанел : Хаг ја проширува истрагата во Албанија против поранешен командант на ОВК

А1он
Хашките специјални истражители ја прошируваат истрагата и во Албанија, испрашувајќи поранешни албански војници кои и се приклучиле на ОВК, јави телевизијата Топ Чанел. Повикувајќи се
Регион

Хашкото обвинителство бара Тачи и командантите на ОВК да останат во притвор поради опасноста да влијаат врз сведоци

А1он
Специјалното обвинителствоза Косово со седиште во Хаг смета дека Хашим Тачи и уште тројца членови на Главниот штаб на ОВК треба да останат во притвор,
Регион

Кадри Весели доби покана од Специјалниот суд за воени злосторства

А1он
Лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и претседател на последниот состав на Собранието на Косово, Кадри Весели објави денеска дека добил покана од Специјалниот