strahe

Свет

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он
Судот во Виена ја укина пресудата на поранешниот австриски виц еканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе во случајот за корупција. Штрахе беше осуден на 15-месечна условна казна минатата
Свет

Во Берлин уапсен главниот осомничен во снимањето на аферата „Ибица“

А1он
Германската полиција го уапси главниот осомничен за снимањето на таканаречената афера „Ибица“, со која беше соборен врвот на Австриската партија за слобода (ФПО), а потоа