srpska pravoslavna crkva

Регион

Ѓукановиќ: Српската православна црква е прекугранична инфраструктура на српскиот национализам

А1он
Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ оцени дека Српската православна црква е единствената прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. – Ако некому на Запад едноставно му
Регион

Иринеј: Полицијата да престане со бруталниот терор врз Српската православна црква

А1он
Патријархот Иринеј ја повика власта во Црна Гора, посебно припадниците на МВР, веднаш да престанат со бруталниот терор врз СПЦ, нејзиното свештенство и верниците. Тој