slovacka vlada

Свет

Претседателката на Словачка ја распушти владата по изгласаната недоверба

А1он
Словачката претседателка, Зузана Чапутова, денеска ја распушти владата на премиерот Едуард Хегер, откако Парламентот изгласа недоверба на неговиот кабинет. Чапутова побара од Хегер и министрите