senegal

Свет

Трагедија во Атлантскиот Океан: 140 луѓе се удавија кај брегот на Сенегал

А1он
Најмалку 140 мигранти и бегалци се удавија близу брегот на Сенегал во најсмртоносниот бродолом регистриран оваа година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Бродот
Свет

Сенегалската армија навлезе во Гамбија за подршка на новозибраниот претседател Бароу

А1он
Сенегалските воени сили навлегоа на територијата на соседна Гамбија, како подршка на новоизбраниот гамбиски претседател Адама Бароу, соопштено е во Дакар, главниот град на Сенегал.
Свет

Поранешниот претседател на Чад Хисен Хабре на судење за воени злосторства во Сенегал

А1он
Поранешниот претседател на Чад, Хисен Хабре ќе биде изведен на судење за воени злосторства против сопствениот народ, пред еден специјален Трибунал во Дакар, главниот град
Свет

Регистриран првиот случај на заразен со ебола во Сенегал

А1он
Светската здравствена организација денеска испрати свои претставници во престолнината на Сенегал откако беше соопштено за прв случај на зараза со ебола. Со тоа Сенегал е