sad kongres

Свет

Конгресот на САД усвои закон против анонимноста на пазарот со уметнички дела

А1он
Конгресот на САД усвои закон според кој трговците на уметнички дела треба да го откриваат идентитетот на купувачите и продавачите на уметнички слики, скулптури, антиквитети
Свет

Америка се врати, повторно се движи напред – обраќање на Бајден пред Конгресот

А1он
Во обраќањето синоќа пред двата дома на американскиот Конгрес, претседателот на САД, Џо Бајден ги означи приоритетите на неговата Адмиистрација до крајот на годината и
Свет

Американскиот Конгрес откажа седница по предупредување за можен планиран напад

А1он
Американска милитантна група, веројатно инспирирана со теоријата на заговор на КуАнон, за денеска планирала напад врз американскиот Конгрес, покажале полициски разузнавачки проценки, по што Претставничкиот
Свет

Пелоси повика итно да се разреши Трамп: Тој е опасна личност за Американците

А1он
Ненси Пелоси, која пред неколку дена беше избрана за уште еден мандат за претседател на Претставничкиот дом на САД, повика на итно разрешување на претседателот
Свет

Конгресот на САД го усвои буџетот за финансирање на владата

А1он
Двата дома на американскиот Конгрес, Сенатот и Претставничкиот дом, го усвоија компромисниот буџет за финансирање на федералните владини институции, со кој не се предвидуваат средтсва