ruzdi

Свет

Иран негира секаква врска со нападот врз Ружди

А1он
Иран денеска „категорично“ негираше каква било врска со нападот врз Салман Ружди, британскиот писател и автор на „Сатански стихови“, кој во петокот повеќепати беше прободен
Свет

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

А1он
Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ги посвети
Свет

Ружди веќе не е на респиратор, може да зборува, напаѓачот не признава вина

А1он
Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен собир во Њујорк, додека неговиот
Свет

Ружди e на респиратор, веројатно ќе го загуби окото

А1он
Британскиот писател Салман Ружди, кој беше избоден неколку пати во вратот и стомакот од напаѓач на сцената за време на предавање во американската сојузна држава