portugalija koronavirus

Свет

Во Португалија враќаат рестрикциите поради бран од „делта“ инфекции

А1он
Португалија ги враќа ограничувањата откако странски туристи предизвикаа зголемување на нови инфекции со Ковид-19 само по еден месец откако се отвори државата за патувања. Новите
Свет

Шпанија најави продолжување на контролата на границата со Португалија

А1он
Владата на Шпанија најави дека до 1 март ќе ја продолжи контролата на 1.200 километри долгата граница со Португалија, во рамките на борбата против пандемијата
Свет

Шпанија и Португалија привремено ги обновија граничните контроли поради Ковид-19

А1он
Шпанија и Португалија одлучија привремено да ги обноват граничните контроли со цел да ја контролираат пандемијата на коронавирусот, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. „Шпанија
Свет

Рекордна смртност во Португалија, повторно „затворање“ на земјата

А1он
Фирмите затворени, а повеќето луѓе денеска се повлекоа во своите домови во Португалија, на првиот ден од новото „затворање“ на земјата, иако родителите сè уште
Свет

Поради средбата со Макрон, португалскиот премиер ќе биде 14 дена во изолација

А1он
Португалскиот премиер Антонио Кошта ќе замине во двонеделна самоизолација, откако имаше средба со францускиот претседател Емануел Макрон, кој е позитивен на коронавирусот. Кошта пред два