plastika

Свет

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

А1он
Секоја година 229.000 тони пластика стигнуваат до Средоземното море, што е еднакво на повеќе од 500 бродски контејнери секој ден, објавено е во најновата студија
Свет

Потребни се 450 години за разградување на пластичните заштитни маски

А1он
Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од
Свет

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички во Британија

А1он
Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Велика Британија. Оваа одлука првично требаше
Свет

Кока-Кола, Нестле и Пепси најголеми загадувачи со пластика

А1он
Производите на десетина мултинационални компании се главниот извор на пластичен отпад што ја поплавува Земјата, според вчерашниот извештај на неколку здруженија на активисти за почиста
Економија

Светот произведува и троши сè повеќе пластика

А1он
Еурактив – Лондон Додека на глобално ниво производството на пластични материи расте, во Европа опаѓа, покажуваат податоци на водечкото европско здружение на производители на пластика
Регион

Секојдневно преку Дунав во Црно Море се влеваат 4 тони пластика

А1он
Дунав секојдневно „транспортира” до Црното Море над 4,2 тони пластика, односно – 1,533 тони годишно, посочи романската асоцијација „Повеќе зеленило”. Таа органзиација денеска презентираше програма