piramidi

Магазин

Антички град на Маите откриен во мексиканската џунгла

А1он
Досега непознат антички град на Маите е откриен во џунглите на јужно Мексико, соопшти Антрополошкиот институт на земјата (INAH), додавајќи дека најверојатно бил важен центар
Магазин

Египет ги изложи неодамна откриените артефакти стари 2.500 години

А1он
Египет денеска изложи колекција од антички артефакти стари 2.500 години, а официјалните лица велат дека предметите неодамна биле откриени во познатата некропола Сакара, недалеку од
Свет

Маск тврди дека пирамидите ги изградиле вонземјани, Египет реагира

А1он
Сопственикот на „Тесла“ и „Спејс Икс“, Илон Маск, на Твитер објави дека вонземјаните учествувале вo  изградбата на пирамидите и дека тоа е очигледно. Aliens built
Магазин

Кефреновата пирамида повторно отворена за посетителите

А1он
Кефреновата пирамида во Гиза во Египет, ќе биде отворена за посетители по целосното реновирање што траеше два месеца, соопшти египетското Министерство за антиквитети. Реновацијата ги