pegaz

Свет

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара отворање на серија истраги за скандалот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал
Свет

„Пегаз“: Обвинителството во Париз отвора истрага за шпионирање на новинари од „Медијапарт“

А1он
Обвинителството во Париз соопшти дека отворило истрага по претставката поднесена од интернет весникот „Медијапарт“ за шпионирање на телефоните на двајца негови новинари од мароканската разузнавачка
Свет

Комесарката на ОН за човекови права загрижена заради користењето на шпионскиот софтвер „Пегасус“

А1он
Откритијата во врска со очигледната употреба на софтверот „Пегасус“ за шпионирање на новинари, заштитници на човековите права, политичари и други во различни земји се крајно
Свет

„Пегаз“ – најновата закана за демократијата во светот

А1он
По откритието за софтверот „Пегаз“, со кој се шпионирале илјадници луѓе низ целиот свет, веќе два дена не стивнуваат ниту реакции, ниту објавувања нови детали
Свет

Израел ќе преземе мерки доколку НСО групата е одговорна за следење на новинари

А1он
Израелското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека ќе преземе „соодветни мерки“ во случај групата НСО да ги прекршила условите за дозволата за извоз, бидејќи меѓународната
Свет

Фон дер Лајен: Апсолутно е неприфатлива употребата на софтвер за шпионирање новинари

А1он
Претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Прага дека е апсолутно неприфатливо властите или тајните служби да го користат израелскиот