paragvaj

Свет

Мистериозно бегство на 75 затвореници од затвор во источен Парагвај

А1он
Седумдесет и пет затвореници избегале од затвор во источен Парагвај, во непосредна близина на границата со Бразил, соопштија локалните власти, цитирани од Би-Би-Си. Има сомнежи
Магазин

Од полициски магацин во Парагвај украдени 42 пушки и заменети со играчки

А1он
Непознати сторители украле 42 автоматски пушки од полициски магацин во Парагвај и ги замениле со дрвени и пластични реплики. Инспекцијата била спроведена дури по една
Свет

Парагвајскиот Парламент го отфрлки предлог законот за реизбор на претседателот на државата

А1он
Долниот дом на Парламентот на Парагвај ги отфрли предложените измени во Уставот, што требаше да ги прошират одредбите за продолжување на мандатот на претседателот на
Свет

Бразилската полиција уапси 12 лица осомничени за кражба на околу осум милиони долари во Парагвај

А1он
Во Бразил се уапсени 12 мажи, осомничени за учество во спектакуларна кражба на околу осум милиони долари од Инкасо компанија, што се наоѓа во граничниот