neonacizam

Свет

Германски полицајци суспендирани откако се зачлениле во онлајн клуб на обожаватели на Хитлер

А1он
Во германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија се откриени затворени комуникациски групи во кои се разменувале содржини со екстремнодесничарска тематика, а меѓу членовите имало и 29
Свет

Њујорк тајмс: САД го прогласи „Руското империјално движење“ за терористичка организација

А1он
САД го прогласија „Руското империјално движење“ (РИД) за терористичка организација, соопшти „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на висок претставник на Стејт департментот. Амбасадорот Натан Сејлс, координатор
Свет

Германската полиција изврши претрес во домови на неколку членови на неонацистичката група

А1он
Полицијата во неколку германски покраини изврши претрес на осомничени лица од радикално десничарската група „Aryan Circle Germany”. „Дванаесетте осомничени во јуни минатата година се здружиле