muzei

Свет

Француските власти ги повикаа музеите да бидат внимателни поради еколошките активисти

А1он
Француските власти ги повикаа националните музеи да бидат дополнително внимателни по серијата напади на еколошки активисти врз дела изложени во музеи и други институции, објавија
Култура

Промовиран првиот прирачник за вработените во музеите -„Водич за лица со попреченост при посета на музеите“

А1он
Во пресрет на 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во Музејот на Македонија беше промовиран првиот прирачник наменет за вработените во музеите
Култура

Археолошкиот музеј од денес отворен за посетители

А1он
Археолошкиот музеј соопшти дека од вторник (21 јули) почнува да прима посетители кои задолжително ќе се придржуваат на препораките за заштита од Ковид-19 и на
Култура

Претседателката на МНК ИКОМ им го честита 18 Мај на сите музејски работници

А1он
Претседателката на Македонскиот национален комитет при Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) Маја Чанкуловска-Михајловска денеска упати честитка до сите музејски работници по повод 18 Мај
Култура

ФОТО: Гугенхајм музејот во Хелсинки ќе чини 140 милиони евра

А1он
По повеќе од 4 години дебати, избран е проектот за новиот музеј Гугенхајм во Хелсинки Финска. Проектот го добија архитектите Николас Моро и Хироко Кусуноки