milo gjukanovik

Регион

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

А1он
Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и предложи на претседателката на Собранието Данијела Ѓуровиќ да се скрати мандатот на Парламентот, истакнувајќи дека не може да
Регион

Ѓукановиќ: На секој мора да му се обезбеди право на достоинствена одбрана

А1он
Во Црна Гора на секој поединец мора да му се обезбеди право на достоинствена одбрана, порача црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Одговарајќи на новинарско прашање за
Регион

Ѓукановиќ: Извесно е дека владата на Кривокапиќ од 4 февруари ќе стане минато

А1он
Црногорскиот претседател и лидер на опозициската ДПС, Мило Ѓукановиќ, денеска изјави дека се поизвесно е актуелната влада на Здравко Кривокапиќ на 4 февруари да стане
Регион

Ѓукановиќ: Српската православна црква е прекугранична инфраструктура на српскиот национализам

А1он
Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ оцени дека Српската православна црква е единствената прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. – Ако некому на Запад едноставно му
Регион

ЕУ им порача на црногорските државни органи да ги истражат наводите за Ѓукановиќ во „Пандорините документи“

А1он
Делегацијата на Европската унија во Црна Гора соопшти дека очекува надлежните државни органи соодветно да ги истражат наводите од аферата „Пандорини документи“, според кои црногорскиот
Регион

Ѓукановиќ: Будењето ретроградни идеи ја загрозува стабилноста на Црна Гора и на Балканот

А1он
Во регионот има силни размислувања за одредени глобални политички нарушувања што доведоа до повторно будење на некои ретроградни политички идеи, главно инспирирани од рекомпонирањето на
Регион

Приведени четири лица кои тргнале на протест во Цетиње, во возилото пронајдено оружје

А1он
Полицијата во Никшиќ денеска приведе четири лица, во чие возило е пронајдено оружје, дрога, палка, метален бокс, железни кугли, рачни спрејови и заштитни маски, соопшти
Регион

Ердоган во прва посета на Црна Гора: Членството на земјата во ЕУ ќе придонесе за стабилноста на регионот

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ по средбата со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган во Цетиње изјави дека односите помеѓу двете земји се пријателски. –
Регион

Ѓукановиќ го врати на повторно изјаснување Законот за слобода на вероисповед

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ги врати на повторно одлучување сите закони кои собранието ги донесе на 29. декември меѓу кои се и измените
Регион

Српскиот амбасадор во Подгорица беше протеран оправдано, смета Ѓукановиќ

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека амбасадорот на Србија во Подгорица, Владимир Божовиќ оправдано е протеран од Црна Гора. Ѓукановиќ оцени дека