mavritanija

Свет

Мавританија е 9. држава која ги прекина дипломатските односи со Катар

А1он
Исламска Република Мавританија вчера официјално соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар, јави телевизијата „Скај њуз – Арабија“, цитирана од ТАСС. Осум држави –
Свет

Во Мавританија изречена смртна казна за недостоен текст за пророкот Мухамед

А1он
Суд во Мавританија ја изрече првата смртна казна од 1960 година заради отпадништво од исламската вера, а образложението на судот е дека осудениот не искажал
Свет

Претседателот на Мавританија случајно ранет

А1он
Претседателот на Мавританија, Мохамед Улд Абдел Азиз полесно е повредени кога врз него воена патрола по грешка отворила оган, изјави мавританскиот министер за комуникации, Хамди