makedox

Култура

Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот на 13. „МакеДокс“ на 22 август почна со затворена сесија на Балканската мрежа

А1он
Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот на 13. „МакеДокс“ на 22 август почна со затворена сесија на Балканската мрежа, а веднаш потоа почнаа јавните презентации на
Култура

Отворена изложбата „Спојка“ на почетокот на четвртиот ден на 13. „МакеДокс“

А1он
Пладневно матине, на кое официјално беше отворена изложбата „Спојка“ на Доријан Миловановиќ, се случи на почетокот на четвртиот ден на 13. „МакеДокс“ во Куршумли-ан. Доријан
Култура

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. „МакеДокс“

А1он
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ на 12 август (петок) организира дружба за загревање за тринаесеттиот „МакеДокс“ во дворот на Музејот на современата уметност (МСУ)
Култура

Македонска премиера на „Сава“ на МакеДокс, филм посветен на Мира Фурлан

А1он
На 23 август, во 23 часот во Куршумли ан во рамките на фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“ – Скопје, премиера ќе има долгометражниот документарен филм
Култура

Со документарецот „Луѓето од гаражите“ вечер почнува 12. МакеДокс

А1он
Со документарниот филм „Луѓето од гаражите“ (Германија, 2020, 93 мин.) на сценаристката и режисерка Наталија Јефимкина вечер во Куршумли-ан, вечер ќе биде отворено 12 издание
Култура

Детска филмска програма и креативни работилници во МСУ

А1он
Фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“ во соработка со Музејот на современата уметност (МСУ) – Скопје дел од годишната фестивалска програма им ја посветува на децата