loi

Свет

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он
Претседателите на Израел и на Германија денеска ќе присуствуваат на церемонијата за одбележување на годишнината од оружениот напад врз израелските спортисти извршен за време на
Спорт

Австралиски Бризбејн ја доби организацијата на Летни олимписки игри 2032 година

А1он
Летните олимписки игри во 2032 година ќе се одржат во Бризбејн, Австралија. Оваа одлука беше донесена денес на седницата на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) во
Спорт

Канада нема да ги пушти своите спортисти на ЛОИ ако тие не се одложат

А1он
Канадскиот олимписки комитет (КОК) и канадскиот параолимписки комитет (ККП) дадоа изјава во врска со Олимписките игри во 2020 година во Токио, Јапонија. Тие бараат негово
Спорт

Кабрал: Рио де Жанеиро беше избран за домаќин на ЛОИ со поткуп од два милиона долари

А1он
Поранешниот гувернер на Рио де Жанеиро, Сержио Кабрал изјави вчера пред суд дека платиле два милиона долари за да биде избран тој град за домаќин
Спорт

Јапонија забранува употреба на дронови во близина на објекти на ОИ 2020

А1он
Јапонската влада планира да ја забрани употребата на беспилотни летала кај спортски објекти кои ќе бидат во функција на Летните олимписки и параолимписки игри во
Спорт

Бах: Ќе направиме се за да има боксерски турнир на ЛОИ 2020

А1он
Меѓународниот олимписки комитет формира Советодавен комитет за човекови права. Ова го изјави претседателот на МОК, Томас Бах, на прес-конференцијата во Токио по состанокот на Извршниот
Спорт

Јужна и Северна Кореја ќе разговараат за поднесување на заедничка апликација за ЛОИ во 2032 година

А1он
Претставници на Република Кореја и на Демократска Народна Република Кореја во петок ќе разговараат за прашањето за поднесување на заедничка апликација за организирање на Олимписките
Спорт

Токио ги претстави маскотите за Олимписките игри во 2020 година

А1он
Организаторите на Олимписките и Параолимписките игри, кои ќе се одржат во 2020 година во Токио, денеска во јапонската престолнина ги претставија маскотите. Фигурите, за кои
Спорт

Рим ја повлече кандидатурата за организација на ЛОИ во 2024 година

А1он
Италијанскиот олимписки комитет и формално ја повлече кандидатурата на Рим за домаќин на Летните олимписки игри во 2024 година, откако Градскиот совет гласаше против таквата