llibija

Свет

Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи за претседателските избори

А1он
Либиската изборна комисија вчера јави дека ја отфрлила кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, синот на либискиот диктатор Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори, закажани на
Свет

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

А1он
Силите на либискиот генерал Калифа Хафтар тврдат дека во пристаништето Триполи бомбардирале турски брод „полн со оружје и муниција“ . Портпаролот на Либиската национална армија
Регион

Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

А1он
Скриен во пакувања урми, спакувани во кутии, грчката полиција во товарен брод на атинското пристаниште Пиреас, откри и заплени над еден тон преработен канабис, јави