kovax

Регион

КОВАКС: БиХ нема каде да ги чува вакцините, затоа нема да ги добие ни во март

А1он
Механизмот Ковакс, координиран од Светската здравствена организација, соопшти дека БиХ е виновна поради тоа што не ја доби ветената количина вакцини против коронавирусот од компанијата
Свет

Богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата, повика Тедрос

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика богатите земји, пред да нарачаат дополнителни вакцини против Ковид-19 за себе, да
Свет

Северна Кореја се пријави за два милиона вакцини, а и натаму тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

А1он
Се очекува Северна Кореја до крајот на јуни преку КОВАКС-програмата да добие 1,992 милиони дози од вакцината против коронавирусот развиена од британската компанија Астразенека и
Свет

СЗО вети 330 милиони КОВАКС-вакцини за сиромашните земји, над 70 отсто ќе бидат индиска верзија на Астразенека

А1он
Светската програма за набавка на вакцини против коронавирусот КОВАКС ќе обезбеди 330 милиони дози вакцини за неразвиените и земјите во развој, соопшти денеска СЗО. Предвидено
Свет

Кина ќе обезбеди 10 милиони дози вакцини за иницијативата Ковакс

А1он
Кина планира да обезбеди 10 милиони дози вакцини против Ковид-19 за глобалната иницијатива за дистрибуција на вакцини Ковакс, откако три кинески компании аплицираа за иницијативата