korea

Свет

Северна Кореја истрела повеќе од 200 артилериски гранати, Јужна Кореја евакуираше цивили

А1он
Јужна Кореја нареди евакуација на два нејзини острови по севернокорејскиот артилериски оган, пренесува AFP. Јужна Кореја им порача на цивилите на островот Јеонпјеонг да се
Свет

Најмалку 37 луѓе загинаа, а десет се водат за исчезнати во огромните поплави во Јужна Кореја

А1он
Тимовите за итни случаи вчера извлекоа девет тела заробени под тунел потопен од обилните дождови во Јужна Кореја, со што бројот на жртвите во поплавите
Свет

Кореец се обиде да ја отвори вратата од авионот сред лет, екипажот го врза

А1он
Полицијата во Јужна Кореја објави дека 19-годишен Кореец кој се обиде да ја отвори вратата од авионот на лет, бил позитивен на дрога. 19-годишното момче
Спорт

Шиме Врсаљко и Анхел Кореа се играчите на Атлетико позитивни на коронавирусот

А1он
Членот на хрватската фудбалска репрезентација, Симе Врсаљко, е позитивен за коронавирусот, објави шпанскиот весник „Марка“. Неговиот клуб Атлетико Мадрид во неделата откри дека двајца играчи
Свет

Преговорите меѓу Северна и Јужна Кореја за комплексот Каесонг завршија без договор

А1он
Денешните преговори меѓу Северна и Јужна Кореја за обновување на активностите во заедничката индустриска зона Каесонг завршија без договор, но двете земји се согласија повторно да се
Свет

Сеул и Пјонгјанг почнаа преговори за реактивирање на заедничката економска зона Кесон

А1он
Претставници на Северна и Јужна Кореја денеска почнуваат преговори за обновување на работата на заедничката економска зона Кесон, што беше затворена во април годинава. Разговорите се водат
Свет

Постигнат договор за отворење на корејската индустриска зона Каесонг

А1он
По 12-часовини преговори претставници на Јужна и Северна Кореја денеска постигнаа договор за повторно отворање на индустирската зона Каесонг, што се наоѓа на границата меѓу двете земји.
Свет

Меѓукорејски преговори за индустриската зона Каесонг

А1он
Претставници на Јужна и Северна Кореја денеска одржаа преговори посветени на повторно отворање на индустирската зона Каесонг, што се наоѓа на границата меѓу двете земји, соопшти јужнокорејското