klimatski aktivisti

Магазин

ВИДЕО: Климатски активисти со чекани се обидоа да уништат вредна слика изложена во Лондон

А1он
Активисти од групата „Just Stop Oil“ се обиделе да уништат вредна слика во Националната галерија во Лондон, во обид наводно да привлечат внимание на климатските
Свет

Светските музеи изразија загриженост по нападите на климатските активисти

А1он
Околу стотина меѓународни музеи денеска во заедничко соопштение изразија длабока загриженост од постапките на климатските и екоактивистите, насочени кон оштетување на уметнички дела. „Активистите одговорни
Свет

Во Лондон приведени 135 климатски активисти

А1он
Лондонската полиција приведе 135 лица кои учествуваа во протестите во организација на група за борба против климатските промени. Активистите блокираа патишта, мостови и плоштади во