kapitol hil

Свет

Маж удри со автомобил во барикада пред американскиот Капитол пред да се самоубие

А1он
Маж влета со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол рано денеска, а потоа почнал да пука во воздух од запалениот автомобил пред
Свет

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го организирал минатогодишното упад во Капитол, ги пренесува Би-Би-Си наводите на конгресните иследници за време на сослушувањето за нападот на
Свет

Повеќе од пет години затвор, изречена најдолгата казна за упадот во Капитол

А1он
Федералниот суд на САД осуди на повеќе од пет години затвор демонстрант кој учествуваше во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Ова е
Свет

Одредена најголемата казна досега за нападот на Капитол

А1он
Скот Ферламб, кој беше снимен како удира полицаец за време на нападот на американскиот Капитол на почетокот на оваа година, во средата доби затворска казна
Свет

Вашингтон Пост: ФБИ не реагирал на дојавите за насилство во Капитол

А1он
Федералното истражно биро (ФБИ) и други клучни американски агенции за спроведување на законот не одговорија на плејадата совети и други информации пред 6 јануари, што
Свет

Четврто самоубиство на полицаец од обезбедувањето на Капитол при упадот на 6 јануари

А1он
Вашингтонскиот полицаец Гинтер Хашида во четвртокот бил пронајден мртов во својот дом, каде извршил самоубиство, со што бројот на самоубиства на полицајци кои го обезбедуваа
Свет

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

А1он
Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти ги повлече сите пет кандидати за специјалната комисија што го истражува нападот на Конгресот на
Свет

Во Конгресот на САД распит за пропустите во обезбедувањето пред нападот на 6 јануари

А1он
Пред две сенатски комисии денеска се одржува распит на раководителите на полициската служба на Капитолот за пропустите во обезбедувањето за време на нападот на зданието