kanski

Култура

Во Кан денеска ревија на филмови и награда во чест на Димитар Николов-Таки

А1он
Во хотелот „Идн“ во Кан денеска во рамки на Канскиот филмски фестивал ќе се одржи ревија од победнички кратки остварувања од „Мобил фестивал“- Меѓународниот фестивал
Магазин

Отворен 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан

А1он
Јужнокорејскиот режисер Бонг Џун-хо, Американците Спајк Ли и Џоди Фостер и Шпанецот Педро Алмодовар го отворија 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан. – Конечно сме
Магазин

Во Кан вечерва почнува 74-от Меѓународен филмски фестивал

А1он
Во Кан вечерва почнува 74-то издание на Меѓународниот филмски фестивал, на којшто за Златната палма ќе се натпреваруваат 24 филма. Фестивалот ќе биде отворен со
Култура

Кан „едвај чека“ на стартот на филмскиот фестивал по „ужасната“ година

А1он
France 24/AFP, Париз Хотелите со пет ѕвездички се во очекување на полн ек, звукот на музика се одвлекува преку плажата и по „ужасната“ година поради
Култура

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

А1он
Филмскиот маркет на престижниот Кански филмски фестивал – Marché du Film, по прв пат годинава се одвива виртуелно поради пандемијата со Ковид-19. Агенцијата за филм
Магазин

Алесандра Амбросио повторно во центарот на вниманието на Канскиот фестивал

А1он
Манекенката Алесандра Амбросио, повторно беше ѕвезда на црвениот тепих во Кан. На вториот ден на Канскиот филмски фестивал, бразилската убавица се појави во црвена креација
Култура

„The Sign“ на Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“

А1он
Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата Cannes Directors
Магазин

Отворен Филмскиот фестивал во Кан

А1он
Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан. Жирито овојпат го предводи
Спорт

ВИДЕО: Филм за животот на Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“

А1он
Документарецот за животот на седумкратниот светски шампион во „Формула 1“, Михаел Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“. Предвидено е филмот да биде прикажан