idlib

Свет

Шојгу и Асад разговараа за намалување на тензиите во Идлиб

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска во Сирија разговараше со сирискиот претседател Башар Ал Асад за имплементација на руско-турските договори со сириската Влада за
Свет

САД не го поддржаа руско-турскиот договор за примирје во Идлиб

А1он
САД синоќа се изјаснија против усвојување на декларација во Советот за безбедност на Обединети нации, со која се поддржува руско-турскиот договор за примирје во сириската
Свет

Германија им нуди на ОН дополнителни 100 милиони евра помош за жителите на Идлиб

А1он
Германија им нуди на ОН дополнителни 100 милиони евра помош за жителите на сириска провинција што е во тешка состојба поради офанзивата што расели скоро
Свет

Турската војска почна офанзива „Пролетен штит“ како одмазда за загинатите 33 војници во Идлиб

А1он
Турција почна офанзива против режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад во северозападната сириска пртовинција Идлив Офанзивата е почната како одговор на смртоносниот напад на сириските
Свет

Макрон ги повика Путин и Ердоган на прекин на огнот во Сирија

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, да ги прекинат непријателствата во Сирија и да
Регион

Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

А1он
Грција ставила вето на заедничката изјава што се подготвувала да се издаде по синоќешниот состанок на северно атлантскиот совет на ниво на амбасадори, бидејќи САД,
Регион

Тачи апелира до Русија и Сирија да престанат со нападите врз турските сили

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи ги осуди нападите на сириските и руските сили врз турските единици во Идлиб, во Сирија, во кој загинаа 33 војници.
Свет

Помпео: САД разгледуваат различни можности како да и помогнат на Турција во Идлиб

А1он
САД разговараат со Турција и разгледуваат различни можности како да и помогнат на оваа земја околу ситуацијата во сириската провинција Идлиб, изјави американскиот државен секретар