hrvatska nevreme

Регион

ВИДЕО: Силно невреме во Хрватска со бранови и до шест метри, еден град е веќе поплавен

А1он
На Јадранското море му се доближува големо невреме, прогласен е црвен аларм, што е предупредување од највисок степен. Поради силниот ветар кои достигнува брзина и
Регион

ВИДЕО: Силно невреме во Сплит – островите отсечени, улиците поплавени

А1он
Обилниот и долготраен дожд кој паѓаше денеска предизвика поплави во Сплит, на јадранското крајбрежје, а пожарникарите се ангажирани да испумпуваат вода од пониските објектите во
Регион

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, снег на планините и во Словенија

А1он
Попладнево невреме ги зафати Истра и северниот Јадран во Хрватска. Како што јавија хрватските медиуми, локално наврнале над 80 литри дожд на метар квадратен до
Регион

ВИДЕО: Жестоко невреме го зафати Јадранот, поплавени приморските градови

А1он
Силно невреме со дожд и ветер, а наместа и град, го зафати денес поголемиот дел од Балканскиот Полуостров, а циклонот беше посебно силен на брегот