hipersonicni raketi

Свет

ВИДЕО: Иран претстави хиперсонична ракета, моќна да ја пробие израелската „Железна купола“

А1он
Иран претстави нова хиперсонична ракета за која тврди дека може да лета 15 пати побрзо од брзината на звукот. Според нив, може да ја пробие
Свет

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили

А1он
Еден од водечките руски експерти за развој на хиперсонични ракетни системи е уапсен под сомнение за велепредавство, објави новинската агенција ТАСС. Андреј Шипљук е шеф