fudbal kosovo

Спорт

Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

А1он
Фудбалската федерација на Косово поднела жалба до ФИФА поради навредите од селекторот на Србија, Драган Стојковиќ, како и расистичките испади на навивачите на Србија во
Спорт

Словенецот Глиха привремено решение на клупата на Косово

А1он
Словенечкиот фудбалски стратег и поранешен репрезентативец Примож Глиха ќе го предводи Косово на следните два натпревари идниот месец, против Грција во рамки на мундијалските квалификации
Спорт

Косово импресионираше на „Сент Мери“, но Англија запиша голема победа

А1он
Англија повторно го победи својот конкурент во квалификациите во групата „А“ и речиси си обезбедија пласман за Европското првенство следната година. Откако пред неколку дена,
Спорт

ФИФА му дозволи на Косово да игра пријателски натпревари

А1он
Комисијата за итност при Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) даде зелено светло репрезентацијата на Косово да игра пријателски натпревари, пренесува францускиот весник „Л‘Екип“. Сепак ФИФА му