evroprajd

Регион

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он
Припадниците на Министерството за внатрешни работи на Србија по наредба на Вишото јавно обвинителство поднеле две кривични пријави и донеле мерка забрана за влез во
Регион

Европрајд е официјално отворен, силни полициски сили го обезбедуваат собирот

А1он
Неделата на Европрајд во Белград ќе започне со свечено подигање на знамето пред Палатата Србија. Пред самата Палата, но и покрај булеварот Михајло Пупин и
Регион

Вучиќ за претстојниот Еуропрајд: Полицијата ќе донесе одлука

А1он
Во согласност со Уставот на Србија, во согласност со законите, Министерството за внатрешни работи на Србија ќе донесе одлука за евентуално забрана на собири на
Регион

Организаторот најавува: Парадата во Белград ќе се одржи, ќе има 15.000 учесници

А1он
Активистот на ЛГБТ+ заедницата Горан Милетиќ изјави дека „Европрајд 2022“ сигурно ќе се одржи во Белград и дека се очекуваат околу 15.000 учесници. Милетиќ за
Регион

Вучиќ: И да се јават Бајден, Зеленски или Путин, не ја менуваме одлуката за забрана на Прајд

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во одговор на прашање за притисоците за одржување на Европрајд истакна дека Србија се соочува со многу поголеми проблеми.
Свет

Амбасадорот на САД во Белград: Со Европрајд, Србија ќе ја зајакне посветеноста на заштитата на правата на ЛГБТ лицата

А1он
Амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, рече дека како домаќин на Европрајд, Србија ќе ја зајакне својата посветеност за заштита на основните права на
Регион

Вучиќ го „одложи“ Европрајдот во Белград

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека ЛГБТ манифестацијата Еуропрајд, која беше најавена за септември во Белград, ќе биде откажана „или одложена“. Вучиќ во