europrajd

Регион

ВИДЕО: Инциденти и приведени во Белград, парада сепак ќе има, Брнабиќ дала гаранции

А1он
Кај собранието на Србија дојде до пресметка меѓу противниците на Прајдот и полицијата. Приведен е расчинет монах кој нападна новинарска екипан а Н1. Покрај него
Регион

ВИДЕО: Во Белград почна Европрајд, неизвесно одржувањето на парадата

А1он
Со кревање на знамето пред Палатата Србија во Белград, денеска свечено беше отворен првиот Европрајд во Југоисточна Европа. Овој најзначаен настан за ЛГБТИ+ заедницата ќе
Регион

Патријархот Порфириј го подржа откажувањето на Европрајд во Белград

А1он
Патријархот на Српската православна црква Порфириј го поддржа откажувањето на Европрајд, чие одржување беше најавено во Белград, јави дописникот на МИА од Белград. -Оваа тема
Регион

ХРВ: Оправдувањето на Белград за откажување на Европрајд е слично со аргументите на Русија за забрана на ЛГБТ маршевите

А1он
Српската Влада треба веднаш да ја отповика својата одлука за забрана на настани за време на Европрајд закажан за септември 2022 година, објави меѓународната организација
Регион

Стано: ЕУ ги охрабрува српските власти да најдат решение за одржување на Европрајд

А1он
Портпаролот на ЕУ Петер Стано денеска изјави дека Унијата ги охрабрува српските власти да продолжат со контактите со организаторите на Европрајд, со цел да се
Регион

Организаторите на белградскиот Еуропрајд најавија дека настанот сепак ќе се одржи

А1он
Организаторите на Еуропрајд денеска најавија дека настанот сепак ќе се одржи според планот, а учесниците ги поканија да се соберат пред Народното собрание на 17