elektromobili

Магазин

Нова „батерија на иднината“ за електромобили

А1он
Меѓународен тим научници ја создаде првата комбинирана батерија со високи перформанси за електрични возила. Пронајдокот е образложен во списанието „Сајенс“. Научници од Универзитетот на Калифорнија,
Економија

Џенерал моторс повлекува повеќе од 73.000 електрични возила од пазарот

А1он
Американскиот автомобилски гигант „Џенерал Моторс“ на својата веб -страница објави дека повлекува повеќе од 73.000 електрични автомобили „Шевролет Болт“ од пазарот. „Џенерал Моторс доброволно го
Економија

Норвешка е прва во светот според купени електрични автомобили

А1он
Норвешка минатата година стана прва земја во светот каде електричните автомобили сочинуваат повеќе од 50 отсто од регистрираните нови возила. Податоците ги објави индустриска група.
Магазин

Фолксваген го презема европскиот пазар за електромобили

А1он
Најпродаваното електрично возило во Европа во октомври 2020 година е „Фолксваген ИД.3“, со испорачани 10.475 примероци. Компанијата Фолксваген, инаку, со десетлетија го имаше најпродаваниот конвенционален
Економија

Британија планира укинување на продажба на бензиски и дизел автомобили од 2030 година

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон планира следната недела да објави забрана за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2030, пет години порано од планираното,
Економија

„Џенерал Моторс“ вложи две милијарди долари во „Никола“, конкурентот на „Тесла“

А1он
Американскиот стартап за електрични возила „Никола“ и автомобилскиот гигант „Џенерал Моторс“ синоќа најавија стратешко партнерство со инвестиција на „ЏМ“ вредна две милијарди долари, за производство
Економија

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

А1он
Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти
Економија

Електричните возила се чисти само доколку користат струја од обновливи извори

А1он
Со сѐ поголемата популарност на електричните возила и возилата со нулта емисија на штетни гасови, равенката што ја користи Европската агенција за ефектот врз животната
Економија

Аналитичари: 2020. ќе биде година на електричните автомобили

А1он
Последните неколку години постои голема експанзија на електричните автомобили, но тие се уште се во рамки на „статистичка грешка“ кога е во прашање вкупната продажба.