dogvor kosovo srbija

Регион

Вучиќ со одговор за Палмер: Ми личи на шега барањето да го признаеме Косово

А1он
Србија е подготвена за раговори и постигнување компромис за Косово, но никогаш нема да се согласиме на понижување, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ и
Регион

Трамп бара од Вучиќ да го признае Косово

А1он
Како главен услов за натамошни преговори помеѓу Белград и Приштина, претседателот на САД, Доналд Трамп го поставил признавањето на Косово од страна на Србија, пренесува
Регион

Косовското Собрание утре ќе расправа за платформата за дијалогот со Србија

А1он
Претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели информира денеска дека собраниското Претседателство одлучи вонредната седница за Платформата за дијалогот со Србија да се одржи утре,
Регион

Вучиќ: Оваа година не може да се очекува договор со Косово

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ „не е многу оптимистичен” дека оваа година ќе биде можно да се постигне договор со Приштина за нормализирање на односите. Александар