dinosaurus

Магазин

Дете пронајде редок скелет на диносаурус во Канада

А1он
Едно 12-годишно момче од Канада, при едно свое аматерско истражување, открило редок скелет на диносаурус стар 69 милиони години. Нејтан Храшкин рече дека бил „буквално
Магазин

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

А1он
Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата. Суштеството било долго околу 10 сантиметри, односно не поголемо од денешен обичен
Свет

Тумор пронајден во фосил на диносаур стар 60 милиони години

А1он
Научниците открија 60 милионски стар фосил од диносаурус кој страдал од истиот канцер кој страда и човекот денес. Во коските на Хардосаурусот кој живеел во
Магазин

Во Англија откриен досега непознат вид диносауруси

А1он
Во Велика Британија, поточно во англиската област Оксфордшир откриен е досега непознат вид диносауруси, објави списанието „Акта Палаентологика Полника“. Научници од Универзитетот Портсмут откриле остатоци