detska evrovizija

Магазин

Официјално претставена бугарската песна за Детската Евровизија 2021

А1он
Во денешното издание на емисијата „Денот започнува со Георги Љубенов“ на БНТ беше претставена бугарската песна „The voice of love“ за „Детска Евровизија“ 2021. Автори
Магазин

Децата од „Дајте Музика“ ќе настапат на детскиот Евросонг со песната „Green forces“

А1он
Децата од серијата „Дајте Музика“ годинава ќе ја претставуваат Македонија на детската Евровизија. Песната во која се пее за заштита на планетата Земја и против
Магазин

Бугарија ќе настапи на Детската Евровизија со песна на Васил Гарванлиев, Давор Јордановски и Весна Малинова

А1он
На Детската Евровизија, што на 19 декември ќе се одржи во Париз, Бугарија ќе ја претставуваат Денислава Димитрова и Мартин Стојанов со песната „The Voice
Магазин

Децата од „Дајте музика“ наши претставници на јуниорскиот Евросонг 2021

А1он
На 19. издание на јуниорскиот Евросонг 2021, земјава ќе ја претставуваат група деца од популарниот детски телевизиски серијал „Дајте музика“. Јавниот радиодифузен сервис МРТ оваа
Магазин

Франција победи на детската Евровизија 2020

А1он
Претставничката на Франција, Валентина Тронел со песната „J’imagine“ („Си замислувам”), победи на меѓународниот натпревар за детска Песна на Евровизија 2020. Финалето се одржа вчера во
Магазин

ВИДЕО: Полска победник на овогодинешната „Детска Евровизија”

А1он
Тринаесетгодишната претставничка на Полска Роксана Венгер победи на меѓународниот натпревар за песна на „Детска Евровизија 2018″ со песната „Anyone I Want To Be”. Финалето на