deca begalci

Свет

Истражување: Повеќе од 18.000 малолетни деца-бегалци исчезнале во Европа во последните три години

А1он
Според анализата на новинарската група „Изгубени во Европа“ (Lost in Europe), во која соработуваат репортери од лондонски Гардијан, холандскиот сервис ВПРО, германски РББ и други
Регион

Хрватска е подготвена да прифати деца бегалци од грчките острови

А1он
Хрватска е подготвена да прифати дел од децата кои живеат во бегалските кампови на грчките острови во нехумани услови, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.