brizbejn

Свет

Мал авион се урна во Бризбејн, четворица загинати

А1он
Најмалку четири лица загинаа кога мал авион се урна во близина на Редклиф, предградие на австралискиот град Бризбејн, соопшти денеска полицијата на провинцијата Квинсленд. „Четири
Спорт

Олимпијадата во Бризбејн ќе чини пет милијарди австралиски долари

А1он
Трошоците за организација на Олимписките игри 2032 година во Бризбејн веројатно ќе ја надминат проценката од пет милијарди австралиски долари (3.72 американски долари), соопшти денеска
Спорт

Австралиската Влада ја поддржа кандидатурата на Бризбејн за ЛОИ 2032

А1он
Намерата на австралискиот град Бризбејн да ги организира Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2032 година доби поддршка од премиерот на државата Скот Морисон, кој го