britanija eu

Свет

Земјите-членки на ЕУ едногласно го одобрија трговскиот договор за Брегзит

А1он
Амбасадорите од 27-те земји-членки на ЕУ дадоа зелено светло за договорот со Велика Британија за трговските односи по Брегзит да стапи во сила на 1
Свет

Велика Британија сака пријателски односи со ЕУ по Брегзит

А1он
Велика Британија сака идните односи со Европската Унија да се темелат на пријателска соработка, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон, цитиран од британските
Свет

Пенс: САД ја поддржуваат одлуката на Британија за излез од ЕУ

А1он
Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска во Лондон се сретна со британскиот премиер Борис Џонсон во момент на политичка криза околу Брегзит. Завршувајќи ја еднонеделната турнеја