berlienale

Култура

Сара Климоска од Берлиенале се враќа со наградата за Европски актер во подем за 2021

А1он
Вчеравечер EUROPEAN SHOOTING STARS за 2021 беа дел од официјалната церемонија за доделување на наградите за најдобри европски актери во подем која се одржа на
Култура

Македонската копродукција „Малмкрог“ со награда на Берлинале

А1он
Филмот „Малмкрог“ на Кристи Пују, ја освои наградата за режија во новосоздадената селекција „Encounters” на Берлинскиот филмски фестивал, каде дел од копродукцијата е и нашата
Култура

Филмот „Благодарение на Бога“ пред можна забрана за прикажување во Франција

А1он
Филмот „Благодарение на Бога” на францускиот режисер Франсоа Озон, кој беше награден со Сребрена мечка на последното Берлинале, се соочува со можна забрана за прикажување
Култура

Благој Веселинов ја прими наградата од „Шутинг старс“ на Берлинскиот филмски фестивал

А1он
Актерот Благој Веселинов и другите европски учесници на „Шутинг старс“ (Shooting Stars) на Берлинскиот филмски фестивал вечерва ги добија наградите од манифестацијата за млади актерски
Култура

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската критика

А1он
Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9 часот
Култура

„Кога дрвјата паѓаат“ премиерно на Берлинале

А1он
Дебитантскиот филм на Марисја Никитук, копродукција помеѓу Украина, Полска и Македонија, денеска ќе има светска премиера на филмскиот фестивал во Берлин во програмата „Панорама“. –
Култура

Светска премиера на филмот „Кога дрвата паѓаат“ на „Берлинале“

А1он
Филмот „Кога дрвата паѓаат“ што е копродукција помеѓу Македонија, Украина и Полска светска премиера ќе има на престижниот Меѓународен филмски фестивал во Берлин – „Берлинале“,