belgija koronavirus

Свет

Делта-сојот стана доминантен во Германија и во Белгија

А1он
Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај
Свет

Половина од возрасното население во Белгија примило барем една доза вакцина

А1он
Премиерот на Белгија, Александер Де Кро, преку Твитер соопшти дека 50 отсто од возрасното население во земјата примило барем една доза вакцина и најави постепено
Свет

Интензивната нега во Белгија под огромен притисок, зафатени 96 отсто од креветите

А1он
Според статистиките на Министерството за здравство во Белгија 96 отсто од креветите на интензивна нега во цела држава се зафатени. Слободни се само 86 што
Свет

Организациите за човекови права ја тужат Белгија поради рестрикциите за Ковид-19

А1он
Најголемата организација за човекови права на Белгија поднесе тужба против државата поради управувањето со здравствената криза кое, според организацијата, довело до прекршување на основните слободи
Свет

Кластер од бразилската мутација на Ковид-19 откриен во Белгија

А1он
Триесетина полицајци во Белгија се дијагностицирани со Ковид-19. Кај еден од нив е потврдена бразилската мутација. Информацијата ја пренесуваат белгиските медиуми денеска. Полицаецот кај кого
Свет

Секој петти жител на Белгија има антитела на Ковид-19

А1он
Околу 20 проценти од населението на Белгија во моментов има антитела против коронавирусот, а здравствените власти предупредуваат дека колективен имунитет може да се појави само
Свет

Белгија одлучи кои млади лица ќе бидат приоритетни за вакцинација

А1он
Здравствените власти во Белгија се усогласија за тоа кои лица треба да бидат приоритетни за вакцинација, надвор од најзагрозените категории над 65-годишна возраст и медицинскиот
Свет

Белгиски суд донесе одлука дека обврската за носење маска на јавно место е неуставна

А1он
Основниот суд во Брисел пресуди дека обврската да се носи маска на јавно место како противепидемиска мерка е неуставна. Ова го објавија белгиските медиуми со