baskija

Свет

Баскија: Нема сомнеж дека се работи за втор бран на епидемијата

А1он
Регионалната баскиска Влада денеска соопшти дека веќе не се сомнева оти се соочува со вториот бран на епидемијата на коронавирусот. Откако денеска беа регистрирани 338 новозаразени, министерката за здравство,
Магазин

Остров, кој половина година припаѓа на една, а половина на друга држава

А1он
Во покраината Баскија, меѓу северниот шпански град Ирун и југозападниот француски град Хендаја, тече реката Бидасоа. На средината на реката, која ги раздвојува Шпанија и
Свет

Рахој: ЕТА да се извини и дефинитивно да се расформира

А1он
Шпанија денеска побара баскиската сепаратистичка група ЕТА да се извини за повеќедецениското насилство и дефинитивно да се расформира, откако групата на Франција и достави листа
Свет

ЕТА и предаде на француската полиција листа со 12 скривалишта со оружје и експлозиви

А1он
Баскиската сепаратистичка организација ЕТА и предала на полицијата листа со 12 скривалишта со оружје во југозападна Франција, јавија западните медиуми, повикувајќи се на информации на
Свет

ЕТА објави дека утре ќе го предаде целото свое оружје

А1он
Баскиската милитантна сепаратистичка група Баскиска татковина и слобода (ЕТА) соопшти дека утре ќе го предаде целото свое оружје, вклучувајќи ги и експлозивните направи, но предупредува
Свет

ЕТА се обврза да го „запечати“ својот арсенал

А1он
Одлуката на баскиската ЕТА да го „запечати“ својот арсенал е прв чекор кон разоружување на сепаратистичката вооружена група, која не ја ужива широката поддршка на