azov

Свет

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

А1он
Русија побара од својот Врховен суд да го прогласи украинскиот Азовски полк за терористичка организација. Според руската новинска агенција Интерфакс, Министерството за правда во Москва
Свет

Ранетите борци на Азов заробени во челичарницата молат за помош

А1он
Борците на Азов објавија фотографии од челичарницата Азовстал, на кои се гледаат тешките услови во кои моментално живеат, заробени и ранети под земја во Мариупол,
Свет

ВИДЕО: Азов објави снимка со наводни детали за нападот со хемиско оружје

А1он
Полкот Азов, кој се бори против руските сили во опколениот Мариупол, денеска на Телеграм објави видео со детали од синоќешниот наводен хемиски напад. Во видеото
Свет

Би-Би-Си: Кој е баталјонот Азов кој го брани Мариупол?

А1он
Со недели, јужниот украински пристанишен град Мариупол се спротивставува на рускиот напад, а во одбрана е и националистичкиот баталјон од околу 800 доброволци, јави Би-Би-Си.