avto

Спорт

Ford се откажа од фабриката во Мексико во вредност од 1,6 млрд долари

А1он
Американскиот автомобилски концерн „Ford“ се откажа од градењето фабрика во вредност од 1,6 милијарди долари во Мексико и наместо тоа одлучи да го прошири производството
Спорт

„Ауди“ во Унгарија произведе милион возила и 30 милиони мотори

А1он
Фабриката на компанијата „Ауди“ во Унгарија беше отворена во 1998 година, кога во неа почна да се изработува првата генерација на спортското купе „ТТ“. Неполни
Спорт

Германскиот гигант „Мерцедес“ ќе вложи десет милијарди евра во електроавтомобили

А1он
„Дајмлер Бенц“, сопственикот на „Мерцедес“, цврсто верува дека иднината на автомобилиската индустрија е во возилата на електричен погон. На саемот на автомобили во Париз „Мерцедес“
Спорт

„Јагуар“ ја поттикна имагинацијата на фановите пред саемот во Лос Анџелес

А1он
„Јагуар“ на претстојниот авто-салон што се оддржува во најголемиот калифорниски град ќе го изложи новиот автомобил, што се претпоставува дека за погон ќе ја користи