arapska liga

Свет

Вонреден состанок на Арапската лига поради плановите на Израел за Западниот Брег

А1он
Арапската лига закажа вонредна виртуелна средба в четврток на која ќе се разговара за спротивставувањето на плановите на Израел за анексија на делови од окупираниот
Свет

Арапската лига и Палестинците го отфрлија мировниот план на Трамп

А1он
На вонредниот самит на Арапската лига во Каиро денеска е отфрлен американскиот мировен предлог за Израел и Палестинците на американскиот претседател Доналд Трамп. Според францускиот
Свет

Арапската лига на вонреден состанок в сабота во врска со турската офанзива

А1он
Арапската лига ќе има вонреден состок в сабота по барање на Египет во врска со турската офанзива во североисточна Сирија, се вели во соопштението на
Свет

Арапската лига најави резолуција во СБ на ОН поради Голанската Висорамнина

А1он
Арапската лига на самитот во Тунис најави дека во Советот за безбедност на ОН ќе предложи нацрт резолуција со која ќе се осуди американското признавање
Свет

Арапската лига го отфрли давањето на Трамп израелски суверенитет врз Голанската висорамнина

А1он
Арапската лига денеска на самитот во Тунис го отфрли американското признавање на израелскиот суверенитет врз Голанската висорамнина. Претставниците на 22 земји на Арапската лига без