ao

Спорт

Австралиските власти бараат докази од Ѓоковиќ за медицинската потврда

А1он
Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе мора да докаже дека медицинската потврда со која е ослободен од обврската
Спорт

Ѓоковиќ доби медицинска потврда за ослободување од вакцина и полета кон Австралија

А1он
Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе учествува на Австралија Опен. Србинот на Инстаграм објави дека лета за Мелбурн. Според него, тој добил медицинско ослободување од
Спорт

Директорот на Австралија опен: Ако Ѓоковиќ се појави на турнирот, тогаш или се вакцинирал или добил посебна медицинска дозвола

А1он
Директорот на Австралија опен Крег Тили соопшти дека тенисерите кои имаат посебни медицински дозволи дека не смеат да се вакцинираат ќе можат да учествуваат на
Спорт

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

А1он
Чешката тенисерка Каролина Мухова нема да учествува на Австралија Опен 2022.Годинава Мухова во Мелбурн стигна до полуфиналето. Таа ја заврши сезоната 2021 пред предвиденото поради
Спорт

Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

А1он
Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со пораз во полуфиналето на АТП турнирот во Торино ја заврши календарската година, а на синоќешната прес-конференција по дуелот со
Спорт

Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

А1он
Сите тенисери, кои сакаат да настапат на Австралија опен во февруари идната година мораат да се вакцинираат против Ковид – 19, објави директорот на грен-слем
Спорт

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, но ќе бидат обврзани на двонеделен карантин

А1он
ВТА со писмо ги информираше играчите за условите под кои ќе можат да дојдат на Австралија опен 2022, објави новинарот Бен Ротенберг. Во писмото се