antarktik

Свет

Антарктикот е единствен континент каде нема позитивен случај на Ковид-19

А1он
Додека целиот свет се бори да го спречи ширењето на новиот коронавирус, Антарктикот е единствениот континент што нема ниту еден позитивен случај, што несомнено се
Свет

Климатските промени ќе го обојат Антарктикот во зелено

А1он
Делови од Антарктичкиот Полуостров ќе ја променат бојата, бидејќи „зелениот снег“ предизвикан од цветните алги се очекува да се шири со зголемувањето на глобалните температури,
Магазин

Температурата на Антарктикот повторно урива рекорди

А1он
Првпат во историјата температурата на воздухот на Антарктикот се искачи на 20 степени Целзиусови. Научниците на антарктичкиот остров Сејмур на 9 февруари измерија 20,75 степени,
Магазин

Се намалува бројот на пингвини на Антарктикот

А1он
Новата научна експедиција на Гринпис на Антарктикот, утврди драстично намалување на бројот на пингвините таму. Во една од колониите што биле цел на истражувањето, тоа
Свет

Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него, на пат за Антарктикот

А1он
Чилеански воен авион „С-130 Херкулес“ со 38 лица во него исчезнал од екраните на радарите, но набрзо било потврдено дека авионот е урнат, пренесоа агенциите,
Магазин

На Антарктикот откриена стапалка од диносаурус стара 200 милиони години

А1он
Истражувачи на Антарктикот открија стапалка од диносаурус стара 200 милиони години, голема колку дланка, соопшти Германскиот федерален институт за геолошки науки од Хановер. За каков
Свет

Источен Антарктик се топи со неочекувана брзина

А1он
Источен Антарктик, кој досега се сметаше за постабилен од западниот дел на континентот, се топи со неочекувана брзина, покажуваат податоци презентирани во Вашингтон. Најновите податоци,