aforizmi

Култура

Вечер на македонскиот афоризам по деветти пат во Кочани

А1он
Под мотото „Право и правда“ денеска во Кочани се одржа деветтото издание на манифестацијата Вечер на македонскиот афоризам, чиј организатор е граѓанското здружение Афористичка репрезентација
Култура

“Обесена на врат”-книга со еротски афоризми од Ленче Стоименова

Anela Petrova
Речиси 400 афоризми за женско-машките односи содржи книгата „Обесена на врат“ на афористичарката од Кочани Ленче Стоименова, која е и поет, писател, карикатурист и илустратор
Култура

„Вечер на македонскиот афоризам“ во Кочани

А1он
Во Националната установа Центар за култура „Бели мугри“ во Кочани во присуство на голем број љубители на хуморот и сатирата, синоќа се одржа традиционалната годишна
Култура

Васил Толевски од Скопје победник на конкурсот за афоризам во Кочани

А1он
Афористичарот од Скопје Васил Толевски ја доби првата награда на Конкурсот за најдобар афоризам што го распиша здружението Афористичка репрезентација на Македонија, под наслов „Луди