Жункерас: Гласањето на референдумот во Каталонија не е злосторство

Од:

Поранешниот потпретседател на каталонската Влада, Ориол Жункерас изјави денеска пред шпанскиот Врховен суд дека гласањето на забранетиот референдум за отцепување на Каталонија од Шпанија не може да се смета за злосторство.

Жункерас е еден од десетмината политичари и активисти на кои им се суди поради неуспешниот обид во 2017 година да го направат овој регион независна република преку одржување референдум, иако судовите го забранија.

Државни обвинители го товарат Жункерас поради бунт, за што е предвидена казна затвор до 25 години.

Четири месечното сослушување заврши денеска, а Жункерас во завршните зборови нагласи дека прашањето за каталонската независност спаѓа во политичка сфера, а не во судница.

Би можело да ве интересира

Парламентарните избори во Шпанија ќе се одржат на 10 ноември

Ана Ололовска

Завршуваат дводневните разговори за формирање Влада на Шпанија

Во Шпанија разбиена криминална мрежа, уапсени 29 лица

Ана Ололовска

Мадрид: Ривера го повикува Санчез на разговори

Ана Ололовска

Шпанија: Три жртви и над 200 заразени од листерија

Шпански суд не дозволува екстрадирање на поранешен венецуелски генерал

Ана Ололовска