ЖИВО: Полицијата го обезбеди Конгресот, полициски час во Вашингтон

Од:

„Капитол Хил“ е безбеден. Полицијата ги изснесе демонстрантите кои беа во зградата и ја презеде контролата. Полициските сили со помош на Националната гарда ги расчистуваат улиците околу зградата на конгресот каде што уште се наоѓаат подржувачите на Трамп и покрај тоа што во тек е полициски час.

Во нередите има една жртва. Почина жената која беше застрелна во нередите во Конгресот. Повредени се повеќе полицајци. Уапсени се најмалку 20 лица.

Претходно сендицата на двата дома на конгресот на која требаше да биде потврдена победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД предизвика хаос во Вашингтон.

Подржувачите на Трамп убаднаа во зградата на Конгресот. Седницата е прекината. Евакуирани се Мајк Пенс и уште неколку други политичари. Останатите кои беа внатре полицијата ги изнесува со гас маски.

Би можело да ве интересира

Бајден го потпиша указот за нови санкции против Русија

Бајден и Меркел бараат од Русија да го намали военото присуство на украинската граница

Пелоси го покани Бајден да се обрати во двата дома на Конгресот на 28 април

Ана Ололовска

Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Ана Ололовска

Бајден ги повлекува сите американски војници од Авганистан до 11 септември годинава

Жарко Настоски

Бајден е загрижен за тензиите околу Украина, предложи средба со Путин

Жарко Настоски